Co zrobić by nie chrapać?

Chrapanie to akustyczna przypadłość, która może być wynikiem wielu różnych czynników. Dolegliwość ta dotyczy około 40% Polaków, z czego zdecydowana większość to mężczyźni.

Wiele osób ignoruje problem i nie podejmuje próby wyleczenia. To bardzo poważny błąd, wszak – chrapanie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak chociażby bezdech senny.

Co zrobić, by nie chrapać?

Chrapanie można wyeliminować bez inwazyjnych metod. Oczywiście, wszystko zależy od przyczyny występowania problemu. Poniżej przedstawiamy pięć podstawowych kroków, które należy zrobić, aby zapobiec temu akustycznemu zjawisku.

 1. Zmień nawyki żywieniowe

  Otyłość to problem, który jest towarzyszem chrapania. Należy jeść zdrowo i mądrze, by uniknąć nadwagi.

  Chrapanie wywoływane przez otyłość to efekt ucisku na szyję, który powoduje niedrożności.

 2. Zadbaj o aktywność fizyczną

  Sport to zdrowie. Dowiedziono, że sprawni fizycznie mężczyźni znacznie rzadziej borykają się z problemem chrapania. Lepsze dotlenienie organizmu, brak nadwagi i poprawa ogólnego samopoczucia może spowodować, że chrapanie ustąpi.

 3. Zrezygnuj z używek

  Używki takie jak alkohol oraz papierosy to jedno z głównych źródeł problemu chrapania. Papierosy powodują, że w układzie oddechowym zalega gęsta wydzielina, która utrudnia oddychania podczas snu. Alkohol z kolei doprowadza do zwiotczenia mięśni gardła.

 4. Zadbaj o komfort snu

  Chrapanie to dolegliwość, która może zostać spotęgowana przez niewygodny materac, poduszkę czy pozycję podczas snu. Przede wszystkim zaleca się spać na boku. Materac powinien być dostatecznie twardy, a poduszka dostosowana do naszego ciała.

 5. Przygotuj sypialnię

  Dyskomfort podczas snu może być wywołany między innymi złą temperaturą lub złą wilogotnością powietrza.Warto bezpośrednio przed snem wywietrzyć pomieszczenie, aby ilośc tlenu w sypialni pozwalała na najwyższy komfort oddychania.

W przypadku gdyby wyżej wymienione metody nie okazały się skuteczne, należy skonsultować się z lekarzem, celem postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*